Hongkong – en uppdaterad bild

Foto: iStockphoto/LeeYiu Tong

Sweden-China Trade Council har det stora nöjet att bjuda in Louise Bergholm, Sveriges Generalkonsul i Hongkong till en presentation av dagens situation i Hongkong och hur affärsklimatet har utvecklats de senaste åren. Hur ser Hongkongs relation ut till fastlands Kina och vilken roll spelar Hongkong i det framväxande Greater Bay Area, GBA?

Louise Bergholm, Sveriges Generalkonsul i Hongkong sedan 2023. Louise har innehaft en lång rad befattningar inom UD sedan 1994 och har varit stationerad vid ambassaderna i Washington och Jakarta samt vid UD i Stockholm. Louise var ambassadör i Bulgarien 2015 – 2020 och Ambassadör för handel vid Afrika-enheten på UD i Stockholm åren 2020 – 2023.

 

När: Tisdagen den 8 september 2026 kl 09:00 – 10:00. Registrering från kl 08:45.

Var: Näringslivets Hus, Storgatan 19, Stockholm

Kostnad: Kostnadsfritt för medlemmar i SCTC. Icke-medlemmar 300 kronor plus moms som faktureras i efterhand. Registrera dig senast fredagen den 4 september kl 12:00. Vänligen notera att vi debiterar 500 kronor plus moms vid utebliven närvaro.

Mötet hålls på svenska.

Varmt Välkommen!

Secure your place

Register Now

Ticket Type Price Spaces
SCTC Member SEK 0.00
Non-Member SEK 300.00

Register Here!

Payment and Confirmation